Jesteś tutaj: Artykuły / Koszty założenia sp. z o.o.

Koszty założenia sp. z o.o.

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. niesie ze sobą wiele korzyści. Do minusów natomiast bardzo często zalicza się koszty założenia i prowadzenia takiej spółki. Ile w rzeczywistości kosztuje rejestracja spółki?

 

W pierwszej kolejności trzeba się liczyć z kosztami administracyjnymi, których nie da się uniknąć. Jest to opłata za zgłoszenie spółki do rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym w wysokości 600zł. Trzeba pamiętać także, że umowa spółki musi być zawarta w formie aktu notarialnego, co też oznacza opłatę notarialną. Ceny aktu notarialnego zależą w dużej mierze od notariusza, ale wahają się około 350zł. Do tego trzeba doliczyć niewielkie opłaty za odpisy – nalicza się je za każdą stronę aktu notarialnego – jeśli więc umowa jest długa, a wspólników wielu może się z tego zrobić większa suma. Warto pamiętać, że tych kosztów można uniknąć dzięki zawarciu umowy spółki przez Internet za pomocą urzędowego formularza. Jednakże minus jest taki, że formularz ten jest sztywno ustalony i nie sposób wprowadzić do niego bardziej zaawansowanych zmian, np. mających na celu zastosowanie skutecznych rozwiązań podatkowych. Założenie spółki w trybie S24 wyniesie nas około 350 zł.  Do kosztów początkowych można wkalkulować inne drobne wydatki, które nie są obowiązkowe, ale raczej standardowe, takie jak pieczątka czy wizytówki.

Drugim rodzajem kosztów są koszty stałe. Z opłat administracyjnych trzeba wspomnieć o obowiązkowym złożeniu rocznego sprawozdania finansowego, które kosztuje 140zł. Złożenie tego sprawozdania jest elementem prowadzenia księgowości, która jest kolejnym stałym kosztem. Ceny tutaj są różne i zależą od rodzaju i rozmiaru prowadzonej przez spółkę działalności, najniższe zaczynają się od 250zł miesięcznie, choć dla niewielkiej spółki standardowo księgowość kosztuje około 500 zł. Ponadto trzeba się liczyć z kosztami siedziby. Tutaj również są one bardzo zróżnicowane, ale z uwagi na to, że posiadanie siedziby spółki w miejscu zamieszkania wspólnika rodzi negatywne konsekwencje podatkowe, wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług biura wirtualnego. Koszt takiego biura zaczyna się od ok. 450zł rocznie. Niektórzy decydują się także na wykupienie profesjonalnej obsługi prawnej i podatkowej. Zyski jakie dzięki temu można osiągnąć niejednokrotnie przewyższają opłaty.

Oczywiście wszystko to pochłania zasoby, które nie sposób przecenić – czas i energię. Wielu przedsiębiorców ceni je na tyle, że zleca zarejestrowanie spółki firmie zewnętrznej. Formalności przy rejestracji jest dość sporo, co zwiększa ryzyko popełnienia błędu, zwrotu wniosku o rejestrację i wydłużenia całego procesu. Doświadczeni profesjonaliści biorą na siebie dopilnowanie wszystkich drobiazgów. Ceny takich usług zaczynają się od 500zł. Trzeba także przewidzieć, że ewentualna późniejsza zmiana umowy spółki oznacza spore koszty. Do jej skuteczności wymagana jest uchwała zgromadzenia wspólników zaprotokołowana przez notariusza. Koszt takiego protokołu to 750zł. Dlatego warto przy zawieraniu umowy spółki uregulować w niej wszystkie istotne elementy – pomoc specjalistów może być tutaj nieoceniona.

W całym procesie prowadzenia spółki z o.o. minimalne koszty to 950 zł (opłata KRS + notariusz) jednorazowo i 140zł raz w roku. Jednak mało który przedsiębiorca zdecyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości spółki i będzie musiał przeznaczyć na ten cel dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie. Chcąc uzyskać optymalne rozwiązania podatkowe wiele osób poświęci dodatkowe 180 zł miesięcznie by móc zyskać oszczędności na składkach do ZUS i mieć spokojny sen.

Czy prowadzenie spółki jest opłacalne? Ponoszone koszty nie są małe, szczególnie dla osób samozatrudnionych i freelancerów, jednak zyski spowodowane zmianą formy prowadzenia działalności, możliwości optymalizacji podatkowej i oszczędności na składkach ZUS zdecydowanie je przewyższają. Prowadzenie spółki nie jest tanie, ale jest bardzo korzystne i opłacalne dużo bardziej niż JDG.

Jak nie płacić ZUS? Zadaje sobie to pytanie niejeden przedsiębiorca. Czy prowadząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jej wspólnicy nie płacą składek ZUS. Dociekliwi mogą zadawać sobie pytanie: dlaczego tak jest? I skąd w ogóle o tym wiadomo?

Na polskim rynku popularnym  zjawiskiem, jest przekształcanie przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę kapitałową. Na pierwszy rzut oka można sądzić, że tę właśnie usługę oferuje firma spółkaPRO. Tymczasem jest inaczej: proponujemy założenie nowej spółki, a nie przekształcenie. Są to dwie odrębne instytucje prawne, które różnią się w zasadniczy sposób.

Prowadzenie własnego biznesu wymaga nie tylko udanego pomysłu i skutecznej strategii, ale także zdolności przewidywania możliwych wypadków i przygotowywania się na nie. Dlatego bardzo ważną kwestią jest świadomość tego, kto i w jakim rozmiarze odpowiada za zobowiązania i długi związane z prowadzoną działalnością. Odpowiedzialność ta zależy przede wszystkim od formy prawnej prowadzenia działalności.

Często podnoszoną wadą spółki z ograniczona odpowiedzialnością jest tzw. podwójne opodatkowanie. Podatek powinna zapłacić osobno spółka i osobno wspólnicy. Jednakże, stosując odpowiednie rozwiązania można doprowadzić do sytuacji, że  18% podatku zapłaci tylko wspólnik i to raz w roku. Jak to możliwe?

Jak wiadomo, procedura rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest bardziej skomplikowana niż otworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto jednak przyjrzeć się jej bliżej, krok po kroku, bo wtedy okaże się, że jej przejście jest możliwe dla każdego przedsiębiorcy.